Állítson a város méltó emléktáblát a hősöknek!
Az I. világháborúban elesett katonák végső nyughelyét a város átruházta a temetkezési közvállalatra, amely azt felszámolta, és eladta a sírhelyeket. A hősi halottak után még egy emléktábla sem maradt. A helyi magyarság a trianoni békediktátum évfordulóján, a nemzeti összetartozás napján is arra emlékeztetett, hogy az itt eltemetett katonák sírhelyei egykoron rendezett részét képezték a temetőnek, most pedig a tavaly felállított vaskereszt jelzi csak a katonatemetőt, a hősök megérdemlik, hogy a névsor is egy emléktáblára kerüljön.
A nemzeti összetartozás napja alkalmából a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége a nagybecskereki katolikus temetőben tartott sajtótájékoztatót, az egykori katonatemető helyszínét is jelző, tavaly felállított vaskeresztnél virágot helyeztek el – emlékezve a hősökre. A VMDK újra szerette volna felhívni a figyelmet egy régebbi kezdeményezésükre, hogy méltó emléktáblát emeltessen a város a hősök emlékére.
Nagybecskereken egy nagy katonai kórház volt az első világháború ideje alatt, és számos magyar, cseh, német és más nemzetiségű katona a katolikus temetőben pihen. A katonatemetőt Nagybecskerek városa átengedte a közvállalatnak, a temetkezési közvállalat viszont ezeket a helyeket 1963-ban eladta, kiadta és másokat temettetett ezekre a katonasírokra, holott a nemzetközi konvenciók – amelyeket Szerbia is aláírt – megkövetelték volna, hogy a katonasírokat megőrizzék és gondozzák.
– Beadvánnyal fordultunk a városi hatósághoz, hogy legalább egy emléktáblát emeljenek, amelyen szerepelnek a katonák nevei. A mai napig nem kaptunk választ. Mi kitartunk követeléseink mellett, abban bízva, hogy egyszer valóra válik – hangsúlyozta Hangya István, a VMDK nagybecskereki helyi szervezetének az elnöke.