Kétszáz éves a nagybecskereki Megyeháza
A nagybecskereki várat a XVIII. század elején lebontották és alapjaira 1784-ben felépítették az első Megyeházát. Az épület azonban rövid életű volt: az 1807-es tűzvész martalékává vált, a helyére újat kellett építeni. Miodrag Grubacki helyi helytörténész mondta el, hogy a megyei palota 1820-ban épült Fischer József budapesti építészmérnök tervei alapján. Azonban öt-hat évtized elteltével már kicsinek bizonyult Torontál vármegye egyre növekvő adminisztrációja számára és megszületett a döntés a bővítésről. A szintén budapesti Partos Gyula és Lechner Ödön építészek tervei alapján, neobarokk stílusban történt meg a kivitelezés.
A Budapesten és Bécsben is ténykedő ismert építészeknek köszönhetően az akkori Dél-Magyarország legkorszerűbb épülete volt, beleértve Temesvárt is. Az épületnek saját vízvezeték-hálózata, fűtési rendszere és villanytelepe volt, amikor még ezzel nem rendelkezett egyetlen városi háztartás sem. A város csak tíz évvel azelőtt kap villanyáramot. A tetőzet Zsolnay cserepeket kapott, a főlépcsőt a cseh Eduard Kratzmann üvegesmester vitrázsai (Bölcsesség, Igazság, Hatalom) díszítik. Órája a Pantelity-féle zimonyi műhelyben készült és ma is működik. Kiemelkedő szépségű a Barokk terem, amelynek bejárata fölött megmaradt Torontál vármegye eredeti címere is. Erkélyét 1952-ben Tito látogatására megváltoztatták.
Az épületben 135 irodahelyiséget labirintusszerű folyosók kötnek össze. Az első emeleten eredetileg az ispán és alispán hivatali és magánhelyiségei voltak. Innen pedig a hintók számára is tágas főbejárat.
Forrás: pannonrtv.com Fotó: Lukács Attila