Egyházmegyei zsinat a hétvégén
Majdnem egy év csúszással, de a hétvégén sor kerül a zsinati napokra Nagybecskereken. Az egyházmegye első zsinati folyamatának mottójául Péter apostol szavait választották: „Jó nekünk itt!”. Az említett eseményt beharangozva tartottak a tegnapi nap folyamán sajtótájékoztatót a püspöki lakban.
A nagybecskereki egyházmegye első zsinatát még 2017. december 3-án, advent első vasárnapján nyitották meg azzal a céllal, hogy azt 2020. szeptemberében, a zsinati napok keretében zárják majd le. A járványügyi helyzet sajnos ezt az elképzelést is felülírta, így ezekre a napokra most, május 28-a és 30-a között kerül sor. A zsinat kapcsán megtartott sajtótájékoztatón msgr. dr. Német László megyéspüspök elmondta, hogy három év előkészítő munkát követően lesznek megtartva most a napok. A mai napon szentmisével indul meg a hétvége; a szombaton munkával folytatódik, ahol a tematikus zsinati dokumentumokat összegzik és végül vasárnap 11 órától tartják az ünnepi szentmisét.
Az ünnepi szentmisére több országból hívtak vendégeket, érkeznek püspökök, de tiszteletét teszi Erdő Péter bíboros, aki a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusról is szól. A püspök rámutatott még, hogy a bánáti katolikusok hihetetlen munkát végeztek. Pontos számok is bizonyítják; a zsinati irodában feldolgozzák a dokumentumokat, összegeztek és ebből készült el a befejező dokumentum. Ebben tíz témakörben vizsgálják át a Nagybecskereki Egyházmegye, a katolikusok aktuális helyzetét és ezek alapján fektetik le a célokat a jövőben.
A linzi Katolikus Egyetem professzora, Csiszár Klára pasztorálteológus a sajtótájékoztatón elmondta, a zsinati folyamat ideje alatt rálátásuk volt arra, milyen az, amikor ők is bele tudnak szólni az egyház dolgaiba. Sikerült az embereket is beavatni, megkérdezni, hogyan élik a vallásosságukat és ezáltal célszerűbb jövőképet tudnak kidolgozni az egyháznál. Úgy gondolja, hogy az összegzett dokumentumok végül egy tükröt tartanak számukra; a következő napokban ezt a tükröt vizsgálják át, hogy az embereket mi foglalkoztatja. Fontos tényező, hogy minél jobban belevonják az embereket, együttműködjenek velük és kérdezzék őket. Közös felelősség az, hogy mindenki a saját részét hozzátegye és együtt haladjanak tovább az úton.
A záró szentmisét a nagybecskereki székesegyházból élőben közvetíti majd a Vajdasági Rádió és Televízió vasárnap 11 órától.
Forrás: vajma.info Fotó: Lukács Attila