A Sörmúzeum megnyitásával értékes örökséget sikerült megmenteni
Másfél évtizede már, hogy a sikertelen privatizálás után, 2006-ban leállt a nagybecskereki sörgyár. A csaknem három évszázados üzem újjáélesztésére esély sem maradt, azóta az épület leromlott, rozsda marta az egykori gépeket, szerszámokat. Ám a helyiek úgy döntöttek, nem hagyják veszni a régi értékeket. A sörgyár legértékesebb részét sikerült rendbe hozni, és az így létrehozott Sörmúzeum egy része már látogatókat is fogad. Egyelőre csak csoportokat, de augusztus utolsó hetében, a Sörnapok idején, sok vendégre számítanak.
A sörgyár szívében egykor nagy termelés zajlott, aminek fortélyaiba és érdekességeibe mostantól a vendégek is beleshetnek. Láthatják, hogyan nézett ki régen a cefrézés, komlósítás, főzés, valamint a cefre szűrése. A felszerelés is különleges, egykor Németországból, a Ziman cégtől hozták ide az eszközöket.
A mai Vajdaság területén a sörfőzés az egyik legrégebbi gazdasági tevékenység. 1745-től kezdve Krazeisen Sebestyén sört főzött és a jogért 150 forintot fizetett évente; gyára jól mehetett, mert a következő évben már új épületekkel toldta meg és a kubini vámszedőtől vámmentességet kért azokra az építési anyagokra, a melyekre szüksége volt. 1752-ben pedig újra hat évre vette bérbe a sörfőzési jogot s ekkor már évi 700 forintot fizetett érte.
Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai címűkönyvéből tudhatjuk, hogy 1896-ban Dungyerszky Lázár vette meg és 1910-ben egészen újjáépíttette. „Gyárt sört és malátát. Különlegessége a specziálsör. A gyár területe 6 és 1/2 k. hold és hat épületből áll. A hajtóerőt 60 HP gőz- és 50 HP villamos motor szolgáltatja. Munkások száma 30, a kik közül négy nő. Évi termelési képesség 30.000 hl. sör. Piacza Nagybecskerek és környéke.” – olvashatjuk.
Fotó: https://pannonrtv.com/